"חשיפה חיובית - דומה ומיוחד"

תערוכה מצילומיו של הצלם הבינלאומי ריק גוידוטי

הכל התחיל במפגש מקרי ברחוב בניו יורק. נערה יפהפייה, בעלת עור חיוור ושיער צחור, לבקנית, צדה את עינו האמנותית של הצלם ריק גוידוטי. אותו מפגש היווה נקודת מפנה בחייו. גוידוטי היה באותה העת צלם אופנה בינלאומי, שצילם את מי שהוגדרו כאנשים היפים בעולם. בעקבות אותו מפגש מקרי יצא גוידוטי למסע של גילוי ולמידה של אנשים עם מוגבלויות שונות, אשר הפך מן הקצה לקצה את נקודת המבט המקצועית והאישית שלו על מודל היופי.

גוידוטי מספר: "זה תמיד היה עבורי קשור ליופי. כצלם אופנה תמיד הוכתב לי מודל היופי שעלי לצלם. בתהליך שעברתי הבנתי כי חיוני לחשוף את היופי הקיים בכל אחד ואחת מאיתנו, כבני אדם". בחיפושיו אחר צילומים של אנשים עם מוגבלויות, הופתע גוידוטי לגלות כי הייצוג של בוגרים וילדים עם מוגבלויות בצילום הוא בעיקר בספרי רפואה ומאמרים, באופן קר ועצוב, השם דגש על המחלה והקושי ולא שם את האדם עצמו במרכז. הבנה זו עוררה בו את הרצון להפוך את נקודת המבט הזו ולשנות את ייעודו כצלם. הוא הפסיק לצלם צילומי אופנה והקים בשנת 1998 עמותה שקרא לה "חשיפה חיובית".

צילומיו של גוידוטי מאפשרים לצופה לראות יופי על כל גווניו ולפרש את מודל היופי ע"פ תפיסתו האישית, ולא לפי מודל היופי המוכתב על ידי תעשיית האופנה. מה שהחל כתערוכת צילומים אחת הפך לתכניות חברתיות המעצימות אנשים עם מוגבלויות ומסייעות בהגברת המודעות ובחינוך חברתי.

תערוכה מצילומיו של גוידוטי, "חשיפה חיובית דומה ומיוחד", תוצג בחודש דצמבר על ידי בית איזי שפירא בהיכל אומנויות הבמה בהרצליה. בתערוכה יוצגו מצולמים מכל העולם וביניהם גם ישראלים, אשר צולמו במיוחד עבור תערוכה זו, וביניהם ח"כ קארין אלהרר, הספורטאים הפאראולימפיים פסקל ברקוביץ' ונועם גרשוני ועוד.

 "חשיפה חיובית - דומה ומיוחד" הכניסה חופשית